Eko kosmetologia to nowa oferta gabinetów kosmetycznych.Powszechnie stosowane preparaty bogate są w wyciągi roślinne, ale jednocześnie są  naszpikowane sztucznymi barwnikami, środkami wpływającymi na konsystencję oraz konserwantami, które mają za zadanie przedłużyć użyteczność danego preparatu oraz sprawić by był przyjemniejszy w zastosowaniu. Coraz więcej firm stara się minimalizować zastosowanie tych wszystkich substancji chemicznych, a nawet wyeliminować je ze składu tworząc tak zwane eko kosmetyki.

Bogactwa mineralne oraz surowce roślinne występujące w naturze dają szerokie pole do popisu nowoczesnej branży kosmetycznej.

A jak się ma do tego oferta gabinetów kosmetycznych? Czy i one otwierają się na nowe możliwości?

Niestety nie wszystkie nadążają za nowościami i tylko niektóre oferują możliwość wykonania zabiegów na bazie kosmetyków lub surowców ekologicznych. Niektóre są już gotowymi produktami np. w słoiczku czy tubce, inne są wykonywane w trakcie pielęgnacji w gabinecie.

Zabiegi podczas których przygotowywane są maski, peelingi czy serum dają niemal nieograniczone możliwości w łączeniu różnych substancji aktywnych takich jak:

  • oleje zimnotłoczone (arganowy, macadamia, avocado, morelowy)
  • maceraty (z nagietka, arniki)
  • hydrolaty (różany, bławatkowy, rozmarynowy, szałwiowy, nasion marchwi)
  • czyste glinki (zielona, różowa, biała, ghassoul)
  • i wiele innych dobieranych do potrzeb indywidualnych danej cery.

Surowce nazywane ekologicznymi posiadają certyfikaty takie jak Ecocert oraz Soil Association, które świadczą o najwyższej jakości surowca i uprawy, z której on pochodzi. Możliwość wybierania składu pozwala na wykluczenie substancji alergizujących dla konkretnej osoby – chociażby rumianku, czy aloesu – dlatego każdy zabieg poprzedzony jest dokładnym wywiadem, by dobrać odpowiednie surowce oraz wykluczyć przeciwwskazania do danego zabiegu.

Optymalne połączenie odpowiednich substancji naturalnego pochodzenia,
w połączeniu z doświadczeniem kosmetologa, otwiera nową drogę do pielęgnacji stosowanej w gabinetach kosmetycznych, otwartych coraz częściej na ekologiczne idee. Jeśli będziemy pytać o takie nowe standardy, domagać się ich, co raz więcej gabinetów kosmetycznych będzie szkolić personel pod kątem ekologicznej pielęgnacji ciała, oraz posiadać w swojej ofercie naturalne surowce.

Aleksandra Kaśków – mgr kosmetolog, autorka projektu ekologicznych zabiegów w gabinecie kosmetycznym www.instytutbeautyderm.pl

powrót