Do macierzyństwa dorastamy stopniowo. Posiadamy pewien zasób oczekiwań, wyobrażeń, planów i doświadczeń wyniesionych z własnego dzieciństwa. Na nasz stosunek do dziecka we wczesnym okresie prenatalnym składają się różnorodne myśli i uczucia, nierzadko sprzeczne.

Przygotowanie do poczęcia a następnie do porodu powinno odbywać się na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym.

Na początek najlepiej jeszcze przed poczęciem warto zadać sobie klika pytań: dlaczego chcę mieć dziecko? A właściwie – dlaczego chcemy mieć dziecko? Czy chęć posiadania dziecka wynika z wewnętrznej potrzeby, czy może z presji społecznej, nacisków rodziny? Czy w naszym życiu znajdzie się czas dla dziecka?

Wiele kobiet mówi tak: skończyłam studia, znalazłam pracę, robię karierę- teraz czas na dziecko. Wtedy należy zastanowić się nad kilkoma sprawami: czy wyobrażam sobie swoje życie, kiedy dziecko już się urodzi? Czy znajdę czas wśród tylu obowiązków, aby się zatrzymać, poświęcić się tylko dziecku? Jak pogodzę pracę z macierzyństwem? Kiedy już podejmiemy decyzję, że chcemy mieć dziecko, warto zadbać o siebie.

Przygotowanie powinno zacząć się od właściwej diety, bo, paradoksalnie, żyjąc w czasach wielkiej obfitości, mamy żywność bardzo ubogą w rzeczywiście wartościowe substancje odżywcze. Przyjrzyjmy się sposobowi, w jaki się odżywiamy, przeanalizujmy naszą dietę. Spożywajmy jak najmniej wysoko przetworzonych artykułów, rafinowanej mąki, cukru, gotowych wyrobów naszpikowanych chemią i konserwantami. Jedzmy kasze, dobre tłuszcze, świeże warzywa i owoce.

Wiele kobiet pragnie urodzić swoje dziecko siłami natury. Kobiety, które chcą urodzić w sposób naturalny powinny przede wszystkim zaufać swoim ciałom. Rodząca mama instynktownie poszukuje ułożenia ciała, które przynosi jej ulgę, a jednocześnie przyspiesza poród. Nie bez powodu w dawnych czasach kobiety rodziły, stojąc, kucając, siedząc i w klęku. Takie pozycje są naturalne, wykorzystują siłę grawitacji. Jeśli dziecko rodzi dzięki sile naturalnej czynności skurczowej macicy matki, podlega ono działaniu hormonalnego koktajlu oksytocyny, adrenaliny i endorfin. Dziecko, które przychodzi na świat bez pomocy i interwencji medycznych oraz farmakologicznych ma zdecydowanie lepszy start.

Dlaczego tak istotne jest jak przychodzimy na ten świat?

Musimy zdać sobie sprawę, że ciało pamięta uczucia, które nam towarzyszyły od poczęcia aż do urodzenia. Ten zapis tworzy się w układzie limbicznym mózgu, wpływa na jakość naszego życia oraz relacji, w które wchodzimy z ludźmi i światem. Psychologia prenatalna potwierdza, że emocje z życia łonowego oraz doświadczenia porodowe mają fundamentalny wpływ na nasze całe życie.

Oczywiście nie zawsze możliwy jest poród siłami natury. Jednak nawet w przypadku porodu zmedykalizowanego, wcześniactwa, czy porodu zakończonego cesarskim cięciem, możemy zmniejszyć traumę porodową naszego maleństwa.

Gorąco polecam proste i zarazem niezwykle skuteczne metody jak masaż i kangurowanie noworodka. Pamiętajmy, że pełen miłości i czułości dotyk jest bezcenny dla naszego dziecka. Stanowi formę kontaktu ze światem zewnętrznym, pomaga w orientacji przestrzennej, daje poczucie bezpieczeństwa. Masaż prowadzony dwa razy dziennie prowadzi do wydzielania insuliny i zmniejszenia poziomu hormonów stresowych, w wyniku czego dziecko szybciej przybiera na masie ciała.

Pamiętajmy, że nasze dzieci potrzebują przede wszystkim miłości i akceptacji, a tą najlepiej zapewnią im świadomi rodzice.

Przygotowała: Dr Preeti Agrawal: niezwykła ginekolog-położnik, założycielka i Prezes Fundacji Kobieta i Natura. Dr Agrawal pomaga kobietom w ciąży w świadomym przygotowaniu do porodu: prowadzi Szkołę Świadomego Macierzyństwa oraz wspiera kobiety po porodzie na cyklicznych spotkaniach dla mam z dziećmi. Prowadzi warsztaty i wykłada na temat zdrowia kobiety w różnych okresach życia, w duchu koncepcji holistycznej. Od wielu lat dr Agrawal organizuje we Wrocławiu międzynarodowe sympozja dla lekarzy i położnych. Jest utorką książek: „Odkrywam Macierzyństwo. Ciąża, poród, połóg w zgodzie z naturą”, „Kobieta i Natura. Czyli jak zachować zdrowie na każdym etapie życia”, „Zdrowa dieta, czyli co jeść w czasie ciąży i przed poczęciem”, „Dieta po porodzie”, oraz filmów: „Poród w harmonii z naturą” i „Dotyk Miłości. Masaż niemowląt i dzieci starszych”. Więcej informacji: www.kobietainatura.pl  www.preetigin.pl

Polecane wydawnictwa Dr Preeti Agrawal:

„Odkrywam macierzyństwo”– to już trzecie wydanie (poprawione i uzupełnione) ksiązki autorstwa Preeti Agrawal. „Odkrywam…”- to kompetentny przewodnik po kolejnych etapach: ciąży, porodu i połogu. Uzupełnieniem książki są przepisy zdrowych potraw dla ciężarnych, kobiet po porodzie oraz wskazówki dotyczące dokarmiania noworodków. Książka, która początkowo była poradnikiem prowadzenia ciąży i porodu oraz pielęgnacji noworodka, w kolejnych wydaniach została wzbogacona o rozdziały dotyczące psychologicznych aspektów ciąży i porodu, diety i ćwiczeń fizycznych.

„Zdrowa dieta przed poczęciem i w czasie ciąży”– dieta jest najprostszym, najbezpieczniejszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem zachowania dobrego zdrowia (…) Wiedza o tym, jak poprzez odpowiednią dietę zapobiegać problemom zdrowotnym w ciąży, jest mało znana i prawie niedostępna. Ta książeczka powstała z myślą o wszystkich mamach, które takiej wiedzy poszukują i zechcą zastosować w swojej praktyce kulinarnej.

„Dotyk Miłości – masaż niemowląt i dzieci starszych” to film instruktażowy pokazujący techniki dziecięcego masażu oraz akupresury. Płyta uczy ruchów masażu, które poparte komentarzem pozwalają z łatwością wykonać masaż nawet początkującym rodzicom. Masaż jest niewerbalnym sposobem okazywania miłości dziecku od pierwszych chwil jego życia. Masaż ma bardzo pozytywny wpływ na jego rozwój fizyczny i psychiczny.

Płyta CD „Przygotowanie do porodu naturalnego poprzez wizualizacje”. Nie ma w życiu kobiety bardziej magicznego doświadczenia niż poród. Niestety współczesna kobieta panicznie boi się porodu- kojarzy go z bólem, cierpieniem, niepewnością. Zalęknione, napięte ciało kobiety jest szczególnie narażone na bóle porodowe. Można to zmienić- ćwicząc swój umysł poprzez afirmacje i wizualizacje. Dzięki tym ćwiczeniom można oswoić lęk, pozbyć się obaw i fałszywych przesadów związanych z porodem. Słowem dać sobie szansę na przeżycie pięknego porodu. Płyta może pomóc kobietom zrealizować marzenie o łagodnym, harmonijnym i radosnym porodzie.

powrót