W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci i dorosłych cierpi na alergie spowodowane m. in. detergentami, powszechnie stosowanymi do sprzątania domów, które nie pozostają obojętne na nasze zdrowie. Czy zastanawiało Was kiedyś dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn, jest co najmniej kilka. Można do nich zaliczyć wszystko, co osłabia działanie układu immunologicznego. Mogą to być: zanieczyszczenia wody, ziemi i powietrza oraz niezdrowa żywność, czy coraz więcej tworzyw sztucznych i środków chemicznych. Alergii mogą sprzyjać także zbyt sterylne warunki – czyli eliminowanie z otoczenia wszelkich bakterii (np. kosmetykami antybakteryjnymi lub silną chemią gospodarczą). W ten sposób pozbywamy się przecież naturalnej flory bakteryjnej, która chroni nas przed chorobami.

Środki chemiczne, których używamy do sprzątania domów zawierają związki, takie jak chlor, fosfor, które mogą przenikać przez skórę, a tym samym, niekorzystnie działając na nasz układ nerwowy. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to także niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ udowodniono, że przyszłe mamy przekazują te substancje swoim dzieciom, co przecież może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Coraz częściej również zdarza się, że opary detergentów powodują alergię wziewną, a bezpośredni kontakt ze skórą wywołuje alergię skórną.

Co możemy zrobić by temu zapobiec?

Zacznijmy sami robić domowe środki czyszczące, czyli sprzątajmy sprawdzonymi metodami, stosowanymi dawniej przez nasze babcie.
Naturalne środki czystości to powszechnie dostępna soda oczyszczona, ocet, szare mydło, cytryna i olejki eteryczne są zdecydowanie lepsze i zdrowsze niż niejeden środek chemiczny, a cały dom wyczyścimy równie dobrze. Dodając do domowych detergentów olejek eteryczny z drzewa herbacianego spowodujemy, że pozbędziemy się wirusów i bakterii, ponieważ odznacza się on silnym działaniem antyseptycznym. Ma pięciokrotnie silniejsze działanie niż penicylina, dlatego też od wielu lat używany jest jako uniwersalny środek przeciwzapalny. Ułatwia on gojenie ran oraz zwalcza choroby skóry. Wydatki, jakie poniesiemy stosując domowe sposoby czyszczenia, będąc zdecydowanie niższe od tych, których ponosimy na co dzień, zaopatrując się w chemiczne środki czyszczące powszechnie dostępne. Będzie to z korzyścią i dla naszej kieszeni, ale co najważniejsze – dla zdrowia – naszego i naszych bliskich. Jeśli nie masz czasu na robienie swoich „detergentów” możesz kupić je w sklepach promujących naturalne produkty. Ekologiczne środki czystości produkowane są ze składników pochodzenia roślinnego dzięki czemu są w 100 % biodegradowalne, tym samym są bezpieczne dla zdrowia i dla środowiska. Znajdziemy w nich związki powierzchniowo czynne uzyskiwane z oleju kokosowego, skrobi roślinnej i wielocukrów, ale także alkohol roślinny, naturalny kwas cytrynowy oraz składniki mineralne takie jak: soda, krzemiany, pył pumeksowy i wapienny.

Pozwólmy sobie na otaczanie się tym, co jest dla nas przyjazne, a łatwiej nam będzie uchronić się przed negatywnym wpływem wszechotaczającej i co gorsza zbędnej „chemii”. Nie dajmy się zwabiać tym środkom, które nie tylko mogą wywoływać u nas alergie, ale dodatkowo niszczą naszą skórę.

PRZYKŁAD JAK ZROBIĆ ŚRODEK DO CZYSZCZENIA DOMU

Środek ogólnoczyszczący:

1 łyżeczka mydła w płynie bądź 1 łyżeczka wiórków z kostki mydła szarego
1 łyżeczka boraksu
0,5 łyżeczki ekstraktu z wybranego olejku zapachowego
2 łyżki stołowe białego octu
2 szklanki gorącej wody
wlej do butelki ze spryskiwaczem

Przygotowała: Urszula Giercarz www.officeandhome.pl

powrót