Jakość ubrań z ekologicznej bawełny, tak samo jak z każdej innej tkaniny, jest bardzo różna. W niektórych sklepach spotykamy ubranka niemowlęce, które wykonane są z tak cienkiej eko bawełny, że ich jakość wcale nie zachęca do zakupu ekologicznych, a co za tym idzie droższych ubranek dla naszego dziecka. Więc czym tak naprawdę wyróżniają się one spośród, dużo tańszych ubranek dostępnych w sklepach? Żeby znaleźć różnicę często nie wystarczy spojrzeć, trzeba ją także poczuć.

Poza tym, że bawełna ekologiczna jest miła i przyjemna w dotyku, nie poczujemy większej różnicy dopóki nasze dziecko nie zacznie nosić eko ubranek.

Dzięki temu, że bawełna ekologiczna jest uprawiana w kontrolowanych warunkach, bez użycia jakichkolwiek pestycydów, środków ochrony roślin czy GMO zmniejsza się ryzyko wystąpienia alergii skórnych, powodowanych bardzo często przez zanieczyszczenia występujące w środowisku, wynikające z działalności człowieka.

Włókna bawełny ekologicznej przez to, że jej wzrost nie jest sztucznie wspomagany, są bardzo dobrej jakości, co sprawia, że ubranka są wytrzymałe i nie niszczą się nawet po wielu praniach.

Jednak uprawa w naturalnych, kontrolowanych warunkach wymaga znacznie większego nakładu pracy rolników, a plony przez to, że nie stosuje się żadnych sztucznych środków ochrony roślin są mniejsze niż przy konwencjonalnej uprawie bawełny.

Jednocześnie, producenci eko ubranek muszą spełniać określone, często bardzo restrykcyjne wymagania, aby uzyskać certyfikat uprawniający do produkowania ubranek z metką EKO. Poddanie się kontroli w celu uzyskania takiego certyfikatu jest całkowicie dobrowolne, jednak kosztowne. Dlatego też ceny ekologicznych ubranek są często wyższe od cen pozostałych.

A jak rozpoznać, że ubranka z metką ORGANIC czy BIO naprawdę mają coś wspólnego z bawełną ekologiczną?

Potwierdzeniem dla konsumentów, że dana rzecz została wyprodukowana z bawełny ekologicznej jest certyfikat, wydawany producentowi ubranek, który poświadcza, że bawełna, z której szyje on ubrania była uprawiana z zachowaniem najwyższych standardów środowiskowych i etycznych, a cały proces produkcji był kontrolowany.

Jak rozpoznać w sklepie ubranka ekologiczne z bio bawełny wybierając ubranka dla dziecka?

Każdy producent powinien na metce ubranka umieścić chociażby numer certyfikatu i symbol jednostki certyfikującej, która go wydała. Często na metce pojawia się też logo certyfikatu. Standardem powinno być umieszczenie na stronie internetowej producenta kopii certyfikatu, aby każdy konsument mógł go zobaczyć i potwierdzić jego wiarygodność. Nie zawsze tak jest, jednak zawsze można poprosić producenta o przesłanie jego kopii mailem.

Najczęściej spotykanym wśród producentów ekologicznych ubrań certyfikatem jest tzw. GOTS.

Global Organic Textile Standard (GOTS), jest to wiodący standard w ekologicznej branży tekstylnej, uznawany na całym świecie. Jedynie wyroby tekstylne zawierające w swym składzie minimum 70% ekologicznych włókien (np. bawełna, len, jedwab, konopie), mogą być certyfikowane zgodnie z tym standardem. Wszystkie środki chemiczne, barwniki i inne środki pomocnicze stosowane do produkcji bawełny i wyrobów tekstylnych muszą spełniać odpowiednie kryteria środowiskowe i toksykologiczne. Zakłady produkcyjne, które prowadzą przetwarzanie na mokro muszą posiadać funkcjonalne, roślinne oczyszczalnie ścieków. Ponadto producenci muszą zapewniać pracownikom odpowiednie warunki socjalne. Certyfikat GOTS potwierdza, że cały proces produkcji począwszy od surowców, poprzez tekstylia, przetwarzanie, a na gotowej odzieży skończywszy, był kontrolowany i spełnia wymogi określone w standardzie.

Ubrania, które otrzymały certyfikat GOTS mogą posiadać następujące oznaczenia:

  • organic [ekologiczne] – jeżeli produkt składa się co najmniej w 95% z certyfikowanych włókien ekologicznych,

  • organic in conversion [w konwersji] – jeżeli produkt składa się co najmniej w 95% z włókien, które przez co najmniej 12 miesięcy były uprawiane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego i znajdowały się pod kontrolą jednostki certyfikującej,

  • made with (x%) organic [wyprodukowane z użyciem (x%) surowców ekologicznych] – jeżeli produkt zawiera minimum 70% certyfikowanych włókien ekologicznych. Pozostałe 30% surowców może nie pochodzić z upraw ekologicznych, jednak nie mogą być to dowolne surowce, a jedynie te dopuszczone przez standard GOTS. W tym przypadku dopuszczone jest stosowanie w produkcji maksymalnie 10% włókien syntetycznych. Wyjątek stanowi produkcja skarpetek, legginsów i odzieży sportowej, w której można użyć do 25% włókien syntetycznych.

  • made with (x%) organic in conversion [wyprodukowane z użyciem (x%) surowców w konwersji] – jeżeli produkt zawiera minimum 70% włókien pochodzących z upraw w okresie konwersji.

Bądźmy więc czujni i czytajmy metki, bo może się okazać, że kupowane przez nas ubranka nie koniecznie składają się w 100 czy 95% z surowców ekologicznych. Mogą zawierać tylko 70% ekologicznych włókien lub być wytworzone z bawełny, której uprawa jest dopiero w trakcie przechodzenia na rolnictwo ekologiczne. Nie zawsze słowo ORGANIC czy BIO na metce oznacza, że produkt jest w 100% ekologiczny.

Dlatego jeżeli chcemy, aby nasze dzieci nosiły ubranka z ekologicznej bawełny najlepiej kupować je od firm zajmujących się wyłącznie produkcją eko. Tam zazwyczaj nie znajdziemy ubranek o zawartości bawełny ekologicznej poniżej 95%. Naprawdę warto poczuć różnicę!

Autor: Małgorzata Padewska www.sophieandlulu.pl Prowadzi sklep dla dzieci Sophie & Lulu, w którym łączy swoją eko pasję z pracą.

powrót