Co skompletować przed narodzinami naszego pierwszego dziecka? Czy wszystko musi być absolutnie nowe i sterylne? Oto kilka pomysłów na ekologiczną i antyalergiczną wyprawkę dla niemowląt, która uchroni nasze dziecko przed szkodliwą chemią i oszczędzi naszą planetę, oraz budżet domowy.

Eko wyprawka

Podstawowa zasada: im mniej tym lepiej.

 1. Niemowlę potrzebuje przez pierwsze miesiące przede wszystkim bliskości rodziców i spokoju.
 2. Nie dajmy się zwariować dziesiątkom nieprzydatnych gadżetów, o których nie słyszeli nasi rodzice czy dziadkowie.
 3. Szukajmy wszelkich potrzebnych artykułów na aukcjach internetowych, pożyczajmy od znajomych. To nie tylko dużo tańsze, ale i zdrowsze rozwiązanie – odzież, wózki, zabawki wielokrotnie wyprane i wywietrzone pozbawione są już szkodliwych substancji chemicznych.
 4. Na wszystko przyjdzie czas, nie należy wpadać w panikę przed porodem. Zawsze można zrobić przecież zakupy przez internet

Oto najczęstsze spostrzeżenia zielonych rodziców:

MIEJSCE DO SPANIA

 • wiele dzieci najbezpieczniej czuje się, śpiąc z rodzicami, dla których też może okazać się to wygodne, gdy będą zmuszeni wstawać do dziecka kilka razy w ciągu nocy. Wspólne spanie jest także jednym z filarów Rodzicielstwa Bliskości. Zachęcamy do zapoznania się z tą koncepcją. Jeśli nie zdecydujecie się na wspólne spanie, to wybierzcie na początek jak najmniejsze łóżeczko dla dziecka, w którym będzie mu przytulnie. Pamiętajcie, że nie należy umieszczać w łóżeczku zabawek, pluszaków, poduszek, aby uniknąć ewentualnego przysłonięcia dróg oddechowych dziecka;
 • nie przyda się też na początku kołderka i poduszka dziecięca. Przez długi czas wygodniejsze dla dziecka będą rożki, kocyki do owijania lub śpiworki, z których nie można się w nocy odkrywać. Poduszka również niewskazana jest w pierwszym okresie dziecka ze względów fizjologicznych. Wystarczy złożona pieluszka tetrowa pod główką maleństwa;
 • starannie wybierajmy materacyk do łóżeczka, nie może być ani za twardy, ani za miękki. Polecamy naturalne wypełnienia jak gryka czy kokos, które są przewiewne i mają właściwości terapeutyczne;
 • jeśli noworodek okaże się rzadkim gościem w swoim pokoju, możecie również spróbować ustawić łóżeczko w sypialni obok waszego łóżka, demontując wcześniej jedną ze ścianek. Wtedy powiększymy małżeńskie łóżko o odrębne miejsce dla dziecka, co pozwoli mamie na wygodne wyjmowanie dziecka w nocy do karmienia piersią;
 • zamiast łóżeczka możemy również ustawić obok naszego łóżka mały wiklinowy koszyk, tradycyjną kołyskę (bujanie uspokaja dzieci, pomaga je wyciszyć i uśpić), profilowany materacyk w kształcie skorupki orzecha, a w ciągu dnia pomocny może okazać się do usypiania maleństwa mały hamak dla niemowląt, najlepiej z naturalnej tkaniny.

PRZEMIESZCZANIE SIĘ

 • większość rodziców, którzy rozpoczynają swoją przygodę z noszeniem dzieci w chuście, szybko rezygnuje z używania wózka. Chusta nie tylko daje niezastąpioną bliskość zarówno w domu, jak i na spacerze, ale i jest wielokrotnie tańsza od wózka. Należy więc przemyśleć konieczność kupowania wózka lub odłożyć tę decyzję na później, ponieważ jest to zazwyczaj największy wydatek dla młodych rodziców. Warto pamiętać, że wszędzie tam, gdzie potrzebujemy dwóch wolnych rąk albo mamy do pokonania schody, najlepiej sprawdzi się chusta (skośno-krzyżowa lub elastyczna) lub nosidło ergonomiczne (gdy maleństwo już zacznie samo siedzieć). O zaletach chust i nosideł pisaliśmy już niejednokrotnie, możemy tylko dodać, że takiej bliskości nie zaznają nasze pociechy w wózku, w którym jak to ktoś żartobliwie określił „odpychamy nasze dziecko od siebie” :-);
 • pamiętajmy, że nowy wózek należy przed użyciem starannie wyprać ( najlepiej wielokrotnie ) i wywietrzyć , tak aby pozbyć się jak największej ilości syntetycznych substancji chemicznych, które mogą być alergizujące lub wręcz toksyczne ( do produkcji wielu wózków wciąż używane są substancje zakazane w produkcji zabawek, niestety producenci wózków często nie ujawniają dokładnego składu ich produktów, co wychodzi dopiero w niezależnych testach laboratoryjnych – więcej na ten temat na www.pro-test.pl ). Warto wziąć pod uwagę kupno używanego wózka na aukcjach internetowych, który będzie już wielokrotnie wyprany i znacznie tańszy.
 • pamiętajmy, że nie należy przewozić dziecka w chuście lub w nosidle autem, tam niezbędny zawsze będzie profesjonalny fotelik samochodowy.

ODZIEŻ

 • warto poszukać odzieży dla dzieci z certyfikatem Oeko-Tex standard 100 potwierdzającym, że w produkcie nie znalazły się niebezpieczne substancje w stężeniu niebezpiecznym dla dziecka. Można też używać naturalnych tkanin, niebielonych chlorem ( łatwo można poznać je po naturalnym, beżowym kolorze ), bez zapięć z niklu, albo zdecydować się na odzież używaną, którą możemy wymieniać się ze znajomymi, rodziną lub nabywać na aukcjach internetowych.
 • należy pamiętać, że najłatwiejsze w zakładaniu na niemowlęta są śpioszki czy body tzw. kopertowe, czyli rozpinane, nie zakładane przez głowę ( wiele dzieci nie lubi zakrywania głowy przez odzież przez bardzo dlugi czas ).
 • w temacie naturalnych tkaniny polecamy uwadze również tetrę niebieloną chlorem, oraz pieluszki wielorazowe, które mają właściwości antybakteryjne, antyalergiczne i rozkładają się około 60 lat ( w przeciwieństwie do jednorazówek, w których składzie znajdziemy do 250 składników chemicznych i rozkładają się od 300 do 500 lat i są wielkim obciążeniem dla środowiska naturalnego ).
 • na wyjazdy, wakacje, czy pierwsze dni w szpitalu polecamy ekologiczne pieluszki jednorazowe, które zamiast żelu zawierają ligninę i są również hipoalergiczne.
 • ekologiczne i wykonane z naturalnych tkanin mogą być również wielorazowe wkładki laktacyjne ( których karmiące mamy zużywają przez wiele miesięcy karmienia piersią setki sztuk ), a także wielorazowe chusteczki do higieny niemowląt. Można je kupić gotowe lub uszyć samemu ze starych pieluszek, flanelki czy innych miłych w dotyku materiałów. Do mycia miejsc intymnych dziecka wystarczy ciepła woda, należy unikać gotowych chusteczek nasączonych mleczkiem, alkoholem czy perfumami, które naruszają naturalny płaszcz lipidowy skóry.
 • do prania odzieży polecamy wszelkie ekologiczne proszki i płyny, w tym również orzechy indyjskie. Do prania pieluszek wielorazowych najlepsze będą środki, które ich nie natłuszczą, czyli ekologiczne proszki lub kule piorące.

PIELĘGNACJA

 • niemowlętom nie przydadzą się zdecydowanie całe serie kosmetyków, pod którymi uginają się sklepowe półki.
 • najbardziej sprawdza się zasada: im mniej, tym lepiej.
 • do mycia dziecka podczas kąpieli można używać na co dzień delikatnych mydełek roślinnych, np. oliwkowego lub odrobinę odciągniętego wcześniej mleka mamy, lub wielorazowej wkładki laktacyjnej nasączonej przed kąpielą mlekiem (delikatnie nawilża skórę)
 • na zimowe chłody polecamy do ochrony buzi ekologiczne masło karite.
 • na problemy skórne przydadzą się wszelkie naturalne rozwiązania pochodzące z naszej kuchni, np. na odparzenia mąka ziemniaczana (lub kąpiel w krochmalu), na ciemieniuchę można użyć odrobiny pasty z sody, a raz w tygodniu do masażu używać olejów jadalnych tłoczonych na zimno.
 • najdelikatniejszy dla skóry dziecka jest olej migdałowy, z pestek winogron lub sezamowy, który zawiera dużo wapnia.

KARMIENIE NIEMOWLĄT

 • wiele mam przyznaje, że gdyby w domu miały cały zestaw butelek i mleka modyfikowanego, to pewnie szybciej by się złamały i zakończyły karmienie piersią, które w początkowym okresie bywa czasem trudne. Jeśli znamy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania aptekę czynną całą dobę, możemy sobie taki zakup zostawić na ostatnią chwilę lub na sytuacje awaryjne;
 • laktator przyda się mamom, które często chcą odciągać pokarm. Jeśli będą to sporadyczne sytuacje, można spróbować nauczyć się odciągać pokarm ręcznie lub wybrać laktator ręczny, który jest znacznie tańszy od elektrycznego;
 • na pewno każdej mamie przyda się poduszka do karmienia piersią, ponieważ odciąży jej kręgosłup.

ZABAWKI, DEKORACJE

 • przez pierwsze trzy miesiące życia dzieci naprawdę nie potrzebują żadnych zabawek, gadżetów, karuzeli czy pluszaków. Wystarczy im ciepło i bliskość rodziców. Często zbyt wiele bodźców ( np. zabawa na kolorowej macie ) może zakończyć się wieczorem problemami z wyciszeniem się, zaśnięciem czy nawet kolką. Najczęściej i tak rodzice dostają tyle zabawek w prezencie od znajomych i rodziny, że kupowanie ich specjalnie przez rodziców jest niepotrzebne.
 • zrezygnujemy z nadmiernych dekoracji w dziecięcym pokoiku czy naszej sypialni, ze względu na gromadzący się na nich kurz
 • pokój dziecka lub sypialnię warto pomalować na wiele tygodni przed rozwiązaniem, tak by móc dobrze wywietrzyć pomieszczenie. Mile widziane wszelkie farby z ekologicznymi certyfikatami lub dla alergików i szpitali.
 • zrezygnujemy w naszym mieszkaniu z wykładzin i dywanów na rzecz drewnianej podłogi i ewentualnie małych chodniczków, które można często prać w pralce ( łatwiejsza walka z roztoczami )
 • również dziecięce meble mogą być pokryte toksycznymi substancjami chemicznymi ( lakier, farby, barwniki). Warto więc wybierać meble z drewna olejowanego lub używane, wielokrotnie umyte i wywietrzone.

powrót