Orzechy piorące cieszą się coraz większą popularnością. Są alternatywą dla chemii stosowanej dotychczas w naszych domach. Coraz częściej sięgamy do starych sprawdzonych metod, które pomagają zachować czystość, nie degradując przy tym środowiska naturalnego. W Indiach i Nepalu już od wieków orzechy były wykorzystywane jako naturalny środek piorący. Łupiny orzechów zawierają saponinę, czyli substancję, która jest naturalnym detergentem i ma działanie odtłuszczające, a w kontakcie z wodą tworzy naturalny roztwór mydlany. Wywar z łupinek orzechów ma bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawów, polecany jest dla osób z chorobami skóry jak np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Co ciekawe, saponiny mają również właściwości antystresowe, a w ajurwedzie są stosowane w dziesiątkach mieszanek ziołowych chroniących i oczyszczających organy wewnętrzne człowieka. Skorupki orzechów po użyciu można wyrzucić na kompost.
Orzechy piorące można stosować jako:
- środek piorący do prania w pralce
- środek piorący do prania ręcznego
- naturalny środek czyszczący uniwersalnego zastosowania
- preparat czyszczący w zmywarkach do naczyń
- szampon do mycia włosów
- specyfik do czyszczenia srebra
- środek do pielęgnacji zwierząt
Dlaczego warto? Ponieważ są tanie, wydajne, zdrowe i przede wszystkim przyjazne dla naszego środowiska. Pranie jest w 100% naturalne, tkaniny ubrań są delikatne, nie niszczą się, kolory dłużej pozostają intensywne, zbędny staje się płyn do płukania. Orzechy są bezzapachowe oraz bezpieczne dla alergików. Natomiast wodę po praniu można użyć np. do podlania kwiatów w domu czy ogrodzie. Czteroosobowa rodzina potrzebuje jednego kilograma łupin orzechów, który wystarczy im na cały rok przy 2–3 praniach tygodniowo. Cena kilograma w zależności od dostawcy waha się od 26 do 60 zł. Oszczędność polega także na tym, że do prania orzechami nie potrzebujemy płynu do płukania, gdyż pranie jest miękkie i delikatne, a po dodaniu olejku eterycznego pachnie świeżością. Kupić je można w sklepach ekologicznych i przez Internet.
Jak stosować orzechy indyjskie?
Pranie w pralce:
Do prania potrzebujemy 5–7 na pół podzielonych skorupek lub 2 czubate łyżeczki do herbaty proszku z orzecha piorącego. Wsypujemy je do worka bawełnianego albo cienkiej skarpetki, dobrze związujemy i wrzucamy do bębna pralki wraz z bielizną. Przy praniu w najwyżej 60°C orzechy mogą być wielokrotnie używane – ok. 3 razy. Zawartość biologiczna orzechów pozwala na ich stosowanie nawet do najdelikatniejszych tkanin jak bawełna i jedwab. Zaleca się dodawanie roślinnego środku bielącego lub sody przy trudnych plamach i do białego prania, by nie dopuścić do szarzenia. Pranie staje się też przyjemnie miękkie, nawet bez płynu do płukania i pachnie neutralnie czysto. Dla nadania zapachu można dodać parę kropel olejku eterycznego do przegrody przeznaczonej na płyn do płukania.
Mycie naczyń w zmywarce:
5 orzechów piorących zgnieść na pół i dodać do przegródki na sztućce, myć w normalnym programie.
Uniwersalny wyciąg:
Żeby przygotować wyciąg, gotujemy 8–10 skorupek albo 12–15 g proszku przez 5 do 10 minut w ¾ litra wody. Stężenie może być zmienione w zależności od potrzeby. Ług ten należy przelać przez chustkę bawełnianą do butelki ze spryskiwaczem i mamy gotowy płynny środek czyszczący, który nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience, toalecie, do mycia okien i auta. W razie potrzeby ewentualnie dodać szczyptę kwasku cytrynowego.
Szampon (do każdego rodzaju włosów):
Wyciąg przygotowany jak wyżej może być też używany do mycia włosów. Daje włosom jedwabny połysk, miękkość, zwalcza łupież. Po umyciu włosy łatwo się rozczesują i nie przetłuszczają się.
Płyn do mycia ciała:
Wysoko skoncentrowany wyciąg z orzechów piorących jest pielęgnującym płynnym mydłem do mycia ciała, który cenią osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry albo z powodu alergii nie mogą używać konwencjonalnych produktów czyszcząco-chemicznych. Żeby osiągnąć mocną konsystencję wyciągu, można dodać mąkę Quarg. Z połączenia orzecha z ziołami ajurwedyjskimi otrzymujemy mydło do całego ciała.
Płyn do kąpieli:
Wlać od 25 do 50 ml wyciągu, a woda stanie się bardzo miękka, dając całemu ciału uczucie ulgi i relaksu. Można dodać do kąpieli kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Środek do czyszczenia w gospodarstwie domowym:
Wyciąg z orzechów jest uniwersalnym środkiem czyszczącym, który nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience, toalecie, do mycia okien i auta.
Środek do pielęgnacji zwierząt: Wyciąg z orzechów piorących jest bardzo skutecznym i tanim środkiem czyszczącym dla zwierząt domowych. Hindusi myją nim swoje kosztowne słonie :-). Ze względu na właściwości insektobójcze, daje zwierzęciu ulgę, a przy tym nie podrażnia skóry. Kilka wskazówek do przedłużenia trwałości wyciągu: na 500 ml wyciągu dodać około 25 kropli eterycznego olejku z drzewa herbacianego, który odkaża, jest bakteriobójczy i daje wyciągowi świeży zapach.
Ogród:
Spryskując rośliny wyciągiem z orzecha piorącego, możemy pozbyć się szkodników roślin i pasożytów, np. mszyc na różach i innych kwiatach oraz w ogródku warzywnym. W ten właśnie sposób nie jesteśmy zmuszeni używać chemicznych pestycydów w ochronie roślin. Rośliny, które są tak chronione przed szkodnikami, nie są obciążane chemią.
Specyfik do czyszczenia srebra:
Skorupkami z orzecha piorącego można czyścić biżuterię srebrną i złotą. 2–3 skorupki moczymy w 100–150 ml gorącej wody. Następnie należy namoczone skorupki pocierać w ręce do powstania lekkiej piany. Nakładając pianę na biżuterię i pocierając ściereczką z mikrofazy, czyścimy biżuterię. Czyszczenie biżuterii można także wzmocnić, używając szczoteczki do zębów namoczonej w roztworze. Po czyszczeniu należy biżuterię opłukać.
foto: Joanna Ołubczyńska
Uwielbiam orzechy piorące za właściwości, ale od kilku miesięcy piorę w żelu z tych orzechów, na który trafiłam przez FB firmy ecovariant, rewelacja.
Super porady, musze kupić orzechy i też zacząć stosować nie wiedziałam, że mają aż tyle zastosowań.
Używam orzechy piorace od trzech lat i jestem nimi zachwycona.
Koniec problemów z uczuleniem .
Polecam z całego serca
jak dodawać do prania olejek eteryczny? Do przegrody na konwencjonalny płyn do płukania? Zastanawiam się nad tym bardzo poważnie chyba przejdę na orzeszki 🙂
Ja zakupiłam ,czytając sprzeczne opinie miałam mieszane uczucia ,ale pienią się świetnie ,więc piorą 🙂 i to ekologicznie ! Jutro testuję w zmywarce.
Jak długo można przechowywać wywar do roślin?? I czy ten wywar który jest podany wyżej w przepisie to ten sam co można go używać w ogródku do warzyw i owoców??
Znalazlam gdzies informacje ze plyn z orzechow trzeba przechowywac w lodowce przez tydzien. Czy to prawda?
W związku z tym że mają specyficzny zapach można orzech dać do słoja i zalać wrzątkiem i zakręcić a po 15 minutach mamy płyn gotowy a nie czujemy jego brzydkiego zapachu:)_
kocham te orzechy, miele je w starym,
poczciwym mlynku do kawy 🙂
ja też używam orzechów piorących i bardzo je sobie chwalę.