Zacznijmy od tego, że polskie mamy MAJĄ PRAWO do kontaktu z dzieckiem „skóra do skóry” aż do momentu zakończenia pierwszego karmienia ( co może potrwać nawet i dwie godziny 🙂 Nazwą  „skóra do skóry” określa się położenie nagiego, osuszonego ale nie umytego dziecka na ciele mamy bezpośrednio po porodzie, jeszcze z zachowaną pępowiną. Jest wtedy czas na nawiązanie pierwszego kontaktu wzrokowego.

Pierwsza godzina po porodzie jest bardzo ważna dla bliskości dziecka i psychiki rodzica. „Skóra do skóry' pomaga dziecku czuć się bezpiecznie!Dziecko rozpoznaje głosy rodziców, a ciepła skóra mamy naturalnie ogrzewa je do właściwej temperatury. Skóra dziecka zostaje skolonizowana z bakteriami matki, co zapewnia mu najlepszą ochronę przed bakteriami szpitalnymi. Hormony pomagają mamie w produkcji i wydzielaniu mleka.

Warto wiedzieć, że ocena w skali Apgar może odbywać się na brzuchu mamy podczas pierwszego kontaktu, albo po zakończeniu pierwszego karmienia wraz z mierzeniem, ważeniem i ubieraniem. Podczas kontaktu skóra do skóry mogą być kontynuowane niezbędne czynności medyczne, jak szycie krocza, poród łożyska itd. Jeśli wskazania medyczne uniemożliwiają mamie kontakt z dzieckiem, może zastąpić ją ojciec, którego ciało i głos doda mu otuchy. Uwaga!  Nawet ciecie cesarskie nie powinno być przeciwwskazaniem do pierwszego kontaktu ciało do ciała!!!

Jakie korzyści daje nam celebrowanie tych pierwszych chwil? Rodzice są bardziej emocjonalnie otwarci na dziecko, lepiej wyczuwają jego potrzeby i potrafią się nim opiekować. Niemowlęta mniej płaczą, a kobiety dłużej karmią piersią i rzadziej przechodzą depresje poporodowe.

Natomiast brak kontaktu i długa izolacja dziecka może spowodować u niemowlęcia zaburzenia odruchów szukania brodawki i ssania. Dziecko nie ma możliwości wyciszenia się gdy poziom adrenaliny i hormonów jest ciągle wysoki. Niewykorzystany czas aktywności przeradza się w sen, który jest ucieczką przed obcym, niegościnnym światem….

Niestety, nie we wszystkich polskich szpitalach możliwy jest i doceniany bezpośredni kontakt rodziców z dzieckiem po porodzie. Mam nadzieję, że zmieni to wkrótce najnowsza akcja Fundacji Rodzic Po Ludzku pod hasłem „Pozwólcie nam się przywitać”. Fundacja będzie walczyć o nieprzerwany, dwugodzinny pierwszy kontakt z dzieckiem po porodzie (bez względu na to, czy urodziło się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie) i promować Standard Porodu Fizjologicznego, który wchodzi w życie jako Rozporządzenie Ministra Zdrowia w kwietniu 2011 r.

Oby tej wiosny nadeszły wreszcie długo oczekiwane zmiany w kwestii pierwszych chwil po porodzie. Niech rodzice będą mogli nacieszyć się i skupić na przywitaniu swojego potomstwa na świecie, zamiast nerwowo upominać się o dziecko. Nie pozwólmy aby kontinuum ciąży, porodu i narodzin zostało brutalnie przerwane, domagajmy się swoich praw! Ten moment będziemy przecież wspominać przez całe nasze życie…

powrót